Ostatnio wspominaliśmy, na czym polega dropshipping oraz usługa fulfillment. Teraz przyszedł czas, aby przybliżyć inne modele logistyczne, a mianowicie przedstawić logistykę 3PL.
Na wstępie warto rozszyfrować skrót “PL”, którego rozwinięcie brzmi Party Logistics, a liczba stawiana przy tym skrócie oznacza ilość elementów, które składają się na dany model. Możemy się spotkać z logistyką 1PL, 2PL, 3PL, 4PL oraz 5PL, których rozwinięcie zostanie przedstawione w dalszej części artykułu.
First Party Logistic polega na tym, że przedsiębiorstwo samo realizuje proces zamówienia, dzięki wystarczającym zasobom, które posiada. Dysponując np. halą magazynową, nie musi korzystać z usług zewnętrznej firmy, ponieważ w ramach własnych zasobów i struktury jest w stanie samodzielnie zadbać o każdy element. Natomiast w Second Party Logistic za dostawę produktu do nabywcy, odpowiedzialna jest firma transportowa.
Third Party Logistic tutaj operator logistyczny odpowiedzialny jest za przyjęcie towaru, magazynowanie, pakowanie oraz wysyłkę. Jest to podstawowy zakres usług, oczywiście w tym modelu liczba obowiązków może zostać rozszerzona o oznaczanie produktów, czy przepakowywanie ich. Takie działanie pozwala na zmniejszenie kosztów oraz optymalizację procesów. Firmy nie muszą skupiać całej swojej uwagi na magazynowaniu, komplementacji czy też wysyłce produktu, a całą swoją energię mogą przeznaczyć np. na ulepszenie oraz rozszerzanie oferty. Bardzo ważnym aspektem jest to, że przedsiębiorstwo ma nadal realny wpływ np. na stany magazynowe oraz zarządzanie nimi.
Operatorzy logistyczni Four Party Logistic oraz Five Party Logistic skupiają się na zarządzaniu procesami realizowanymi w ramach całego łańcucha dostaw, które głównie opiera się na doświadczeniu oraz fachowej wiedzy i dzieleniu się nią. W tych przypadkach przedsiębiorstwo ma bardzo ograniczone pole działania, ponieważ to firma zewnętrzna przejmuje kontrolę nad elementami składającymi się na łańcuch dostaw. Te dwa modele w Polsce nie są jeszcze, aż tak popularne, jednak patrząc jakie korzyści daje korzystanie z usług firmy logistycznej, z pewnością będą zyskiwały zwolenników.
Skoro już wiemy, na czym polegają poszczególne modele oraz za co odpowiada w nich operator logistyczny, to nasuwa się pytanie, który z nich wybrać. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od przedsiębiorstwa. Bardzo ważnym elementem, który podpowie jaki model wybrać jest ilość zasobów, jakimi dysponuje firma. Małe przedsiębiorstwa będą brały pod uwagę przekazanie zarządzania łańcuchem dostaw zewnętrznej firmie, ponieważ ogranicza im to koszty związane z zatrudnieniem dodatkowych pracowników, czy utrzymania hali magazynowej. Natomiast duże przedsiębiorstwo dysponujące znacznymi zasobami, będzie w stanie samemu zadbać o realizację wszystkich etapów zamówienia.
Decydując się na skorzystanie z usług operatora logistycznego, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, o których możecie przeczytać w jednym z poprzednich wpisów – Wybór Operatora Logistycznego – Na Co Zwrócić Uwagę? Jednak bezapelacyjnie doświadczenie, które posiada operator w zarządzaniu łańcuchem dostaw, przyniesie wiele korzyści dla samej firmy oraz klientów, którzy otrzymają poprawnie skomplementowane zamówienie we właściwym czasie.