Wybór operatora logistycznego – na co zwrócić uwagę?

Coraz więcej firm, nie tylko z branży e-commerce decyduje się na wdrożenie logistyki kontraktowej. Przedsiębiorstwa nie muszą między innymi inwestować we własne magazyny i ponosić kosztów ich utrzymania, mogą skupić się tylko i wyłącznie na sprzedaży.  Jednak na jakie aspekty, należy zwrócić uwagę podczas wyboru operatora logistycznego?

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze operatora logistycznego?

Wybór operatora logistycznego rozpoczyna się od określenia potrzeb firmy. Jest to punkt wyjścia, ponieważ od tego w głównej mierze zależy jakiej firmie przekażemy towar. Jednak w tym wpisie skupimy się wyłącznie na aspektach związanych z operatorem logistycznym. 

Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Pierwszym elementem jest doświadczenie. Doświadczenie zdobyte dzięki wieloletniemu funkcjonowaniu na rynku, które bardzo dynamicznie się zmienia, jest bardzo cenne, ponieważ świadczy o elastyczności przedsiębiorstwa oraz o tym, że mimo pojawiających się wyzwań jest w stanie sobie poradzić nawet w najtrudniejszych momentach. Jednak w kwestii doświadczenia należy również zwrócić uwagę na to, jakie dany operator obsługiwał branże.

Nie bez znaczenia jest zasięg, jaki obejmują działa firmy logistycznej. Nawet jeżeli aktualnie potencjalny klient skupia się wyłącznie na rynku krajowym, nie oznacza, że w niedalekiej przyszłości nie rozszerzy zasięgu swojej działalności o inne kraje, a przez to jego zapotrzebowanie na miejsca magazynowe wzrośnie. Zdecydowanie przy wyborze firmy logistycznej należy brać pod uwagę długoterminowe cele i plany, dzięki czemu jest możliwość zbudowania trwałej, wieloletniej współpracy.

Wybór operatora logistycznego

Referencje operatora logistycznego

Kolejny bardzo ważny element to referencje. Nic nie wpływa lepiej na wizerunek firmy niż opinie zadowolonych klientów. Dobre zdanie na temat oferowanych usług, terminowości oraz jakości w znacznej mierze świadczy o rzetelnym i kompleksowym podejściu do klienta. Tutaj warto zwrócić dodatkowo uwagę na czas współpracy z danym partnerem. Utrzymywanie wieloletnich, dobrych relacji stanowi wyzwanie zwłaszcza w dynamicznie zmieniającym się środowisku. 

Następnym elementem, który wpływa na wybór operatora logistycznego jest lokalizacja magazynów, która powinna być najbliżej docelowego klienta. Najbardziej atrakcyjne miejsca to wzdłuż dużych ciągów komunikacyjnych, na obrzeżach miasta, w pobliżu np. drogi ekspresowej. Dodatkowo nowoczesny, w pełni wyposażony obiekt biurowy i magazyn, umożliwiający szybki przeładunek, rozładunek oraz załadunek towarów, wykorzystywanie nowoczesnych wózków systemowych czy bocznych, korzystanie z systemów informatycznych np. WMS oraz wykwalifikowany zespół z pewnością kształtuje wizerunek firmy jako rzetelnej, stawiającej na jakość wykonywanych usług.

Ważnym elementem jest również oferta, która nie odnosi się tylko do składowania towaru, ale daje możliwość skorzystania z innych usług takich jak np. konfekcjonowanie, dzięki czemu operator logistyczny jest w stanie kompleksowo podejść do potrzeb każdego klienta.

Operator logistyczny LCL Logistic

Oczywiście to tylko kilka aspektów, które mają wpływ na wybór operatora logistycznego. Nastawienie na klienta i jego potrzeby to ważny element, który w LCL Logistic jest podstawą funkcjonowania. Oferujemy kompleksowe usługi związane z logistyką. Nastawieni na ciągły rozwój staramy się indywidualnie podchodzić do każdego klienta, tak aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Strategiczna lokalizacja, szeroka oferta usług, kompleksowość to kilka z wielu naszych atutów, które przyczyniają się do budowania trwałych, partnerskich relacji z klientami.