fbpx

Łańcuch logistyczny – kluczowy element łańcucha dostaw?

Łańcuch logistyczny oraz łańcuch dostaw to dwa pojęcia, które bardzo często są mylone, a wręcz utożsamiane. Dzisiaj postaramy się przybliżyć, jaka występuje między nimi różnica.

Co to jest łańcuch logistyczny?

Zacznijmy od wyjaśnienia tych dwóch pojęć. Każdy produkt, zanim trafi do rąk konsumenta, odbywa bardzo długą drogę. Od pozyskania materiałów/surowców, po produkcję, magazynowanie, transport, aż do momentu dokonania transakcji sprzedaży. Wszystkie etapy, jakie pokonuje produkt, składają się na łańcuch dostaw. Jest to pojęcie bardzo szerokie, które zawiera szereg czynności do wykonania i obejmuje zazwyczaj kilku dostawców oraz przedsiębiorstw. Ze względu na zakres operacji, jakie zachodzą w łańcuchu dostaw, możemy podzielić go na 3 główne etapy: zaopatrzenie, produkcję oraz dystrybucję. Z kolei łańcuch logistyczny jest jednym z elementów łańcucha dostaw. Jest to pojęcie węższe, które swoim działaniem obejmuje głównie etap magazynowania, kompletowania zamówień oraz zarządzaniem zapasami. W tym przypadku wszystkie operacje zachodzące w łańcuchu logistycznym mogą być realizowane przez jednego operatora.

Łańcuch logistyczny - kluczowy element łańcucha dostaw?

Funkcje łańcucha logistycznego

Sprawny łańcuch logistyczny to podstawa do tego, aby dostarczyć klientom właściwy produkt, w odpowiedniej ilości, we właściwe miejsce. Żeby to było możliwe, niezbędnym elementem jest ciągłe doskonalenie oraz poszukiwanie możliwości zwiększania efektywności. W przypadku zarządzania łańcuchem logistycznym bardzo pomocny jest system WMS, który służy przede wszystkim do optymalizacji procesów zachodzących na magazynie. Szerzej o zaletach i wykorzystaniu systemu WSM w zarządzaniu magazynem, możecie przeczytać w jednym z poprzednich wpisów.

Łańcuch dostaw oraz łańcuch logistyczny to dwa elementy, które wzajemnie oddziałują na siebie. Aktualnie każda firma, bez względu na branżę, w jakiej funkcjonuje, stara się w jak największym stopniu zaspokajać potrzeby klientów, które z czasem są coraz większe. W dobie dokonywania zakupów przez Internet każdy zamawiający oczekuje sprawnej i szybkiej realizacji zamówienia. To jak przebiega cały proces, od pozyskania surowców po dostarczenie produktu do końcowego odbiorcy wpływa na konkurencyjność przedsiębiorstwa, a co za tym idzie podstawę do budowania przewagi konkurencyjnej, którą aktualnie bardzo trudno wypracować.

Poprawna komplementacja zamówień, terminowość dostaw oraz efektywne zarządzanie zapasami to elementy, które w znacznym stopniu wpływają na zadowolenie klienta. Dlatego należy pamiętać, że optymalizowanie łańcucha dostaw jest możliwe tylko w sytuacji, gdy firma posiada sprawny łańcuch logistyczny.