Wybór modelu logistycznego to bardzo ważny element, który przyczynia się do sprawnej i kompleksowej obsługi zamówień. Wybranie jednego z dostępnych modeli, to nie lada wyzwanie dla firm z branży e-commerce.
Porównanie dropshippingu i fulfillmentu jako modeli logistycznych
Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym polegają wymienione modele logistyczne. Dropshipping to model, w którym odpowiedzialność za realizację zamówień oraz wysyłkę towaru przejmuje dostawca/producent produktów. Rola sklepu ogranicza się do działań promocyjnych, budowania spójnego wizerunku marki czy też pozyskiwania klientów. Z kolei fulfillment to usługa, która polega na obsłudze zamówień przez zewnętrznego operatora, który może obejmować cały proces zamówienia, albo tylko jego część. W momencie, gdy firma decyduje się na korzystanie z usługi fulfillment, to cały proces związany z magazynowaniem oraz wysyłką przejmuje operator logistyczny, a właściciel sklepu może skupić się na działaniach związanych z np. promocją produktów. Oczywiście wyróżnione modele to nie jedyne sposoby realizacji zamówień, z których może skorzystać firma z branży e-commerce.
Współpraca sklepu internetowego z dostawcą/producentem produktów lub operatorem logistycznym przebiega bardzo podobnie. Zarówno w jednym, jak i drugim modelu firma z branży e-commerce nie skupia się na magazynowaniu oraz elementach związanymi z realizacją zamówienia, dzięki czemu nie musi zatrudniać dodatkowych pracowników, organizować kurierów oraz oszczędza czas na pakowaniu zamówienia, co z perspektywy przedsiębiorstwa oznacza znaczne obniżenie kosztów.
Zalety fulfillmentu i wyzwania dropshippingu w realizacji zamówień
Jak wyglądają poszczególne modele w praktyce? Fulfillment opiera się na zintegrowanym systemie, za pomocą którego informacja o zamówieniu bezpośrednio trafia do operatora logistycznego, który obsługuje proces realizacji zamówienia. Nieoceniony w tym modelu jest system WMS, który pozwala na połączenie interfejsu ze sklepem internetowym i/lub systemem kurierskim. Dzięki zintegrowanym działaniom, e-sklep może w czasie rzeczywistym śledzić cały proces realizacji zamówienia. Takie rozwiązanie pozwala również na monitorowanie stanu zapasu, dzięki czemu dostępna jest informacja o ilości posiadanych produktów. Bardzo dużym plusem w przypadku fulfillmentu jest czas realizacji zamówienia, którego wysyłka może odbyć się nawet tego samego dnia. Natomiast w dropshippingu informacja o zamówieniu jest dostarczana przez sklep do dostawcy/producenta, co w przypadku oferowania wielu produktów od różnych firm może skutkować dezinformacją oraz bardzo długim czasem realizacji zamówienia, co w konsekwencji może wiązać się z koniecznością zwrotu pieniędzy klientom.
Najważniejsza różnica, która występuje między tymi dwoma modelami, polega na tym, że w przypadku fulfillmentu firma z branży e-commerce ma o wiele większy dostęp do informacji oraz kontroli poszczególnych etapów realizacji zamówienia. W dropshippingu ta kontrola jest bardzo ograniczona. Może okazać się, że dostawca/producent produktów może nie przykładać większej uwagi do formy pakowania produktów, bez uwzględnienia wytycznych oraz personalizacji opakowań, co z kolei będzie miało negatywny wpływ na budowanie spójnego wizerunku marki oraz tworzenie silnych i trwałych relacji z klientami.
Bezapelacyjnie koszty magazynowania dla małych, nowo powstałych sklepów internetowych mogą okazać się ogromnym problemem. Na początku działalności przedsiębiorstwa mogą we własnym zakresie realizować obsługę całego procesu zamówienia, jednak wraz z rozwojem działalności staną przed decyzją odnośnie wyboru modelu logistycznego. Pomoc specjalistycznej firmy logistycznej może okazać się złotym środkiem oraz gwarancją, że produkty zostaną poprawnie skomplementowane, zapakowane oraz dostarczone na czas do klienta.