IV kwartał – wyzwaniem dla firm z branży logistycznej

Koniec listopada, aż do świąt Bożego Narodzenia, to czas, gdy liczba zamówień diametralnie wzrasta, co sprawia, że ten okres jest wyjątkowo intensywny dla firm z branży logistycznej.

Przełom listopada i grudnia to zdecydowanie okres wzmożonych zakupów, które aktualnie coraz częściej dokonujemy przez Internet, ze względu na oszczędność czasu oraz wygodę. Popularność zyskały również specjalne dni, podczas których nadarzają się niesamowite okazje cenowe. Jednym z nich jest Black Friday, święto zakupów, które w tym roku wypada 24 listopada. Jednak to nie jedyny dzień, kiedy klienci mogą liczyć na duże rabaty. Zarówno sklepy internetowe, jak i stacjonarne tydzień przed Black Friday kuszą atrakcyjnymi cenami. Tutaj pojawia się pierwsze wyzwanie dla firm z branży logistycznej, a mianowicie utrzymanie sprawnego łańcucha dostaw, na który wpływa między innymi szybka realizacja zamówień. Utrzymanie płynności w tym obszarze to postawa. Tak naprawdę okres od końca listopada do świąt Bożego Narodzenia to czas, gdy liczba zamówień diametralnie wzrasta, co również ma wpływ na zwiększoną liczbę zwrotów. Dla firm z branży e-commerce na ratunek przychodzi usługa fulfillment, która może obejmować obsługę całego procesu zamówienia, albo tylko jego część, dzięki czemu przedsiębiorstwa mają zapewnione wsparcie logistyczne podczas tego wyjątkowego okresu.

Wyzwanie dla firm z branży logistycznej

Jesienno-zimowa aura a transport towarów

Kolejnym wyzwaniem jest jesienno-zimowa aura, która ze względu na deszczową pogodę oraz niskie temperatury sprzyja zachorowaniom, przez co wiele osób w tym czasie przechodzi na zwolnienia chorobowe, co generuje problemy z brakiem pracowników. Jednak warunki atmosferyczne nie tylko wpływają na ilość zachorowań, ale również na czas, w jakim odbywa się transport towarów. Opady śniegu, lód powstały na drogach czy mniejsza widoczność sprawiają, że na trasie może powstać wiele nieprzewidywalnych sytuacji, które mogą generować spore opóźnienia, co w konsekwencji oprócz strat finansowych sprawi, że wiele osób nie dostanie, bądź otrzyma zamówiony produkt z dużym opóźnieniem, na co przedsiębiorstwa w przedświątecznym czasie nie mogą sobie pozwolić. W tak niekorzystnych warunkach atmosferycznych, jakie panują w okresie zimowym, zwiększona czujność kierowcy to konieczność, jednak należy również pamiętać o regularnym odśnieżaniu placu manewrowego, czy też wyposażeniu floty w łańcuchy na koła, tego typu rozwiązania, nie są lekarstwem na wszystkie problemy, ale zdecydowanie mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa. 

Koniec roku jako duże wyzwanie dla firm logistycznych

Pogoda oraz intensywny okres przedświątecznych zakupów sprawia, że koniec roku to z pewnością duże wyzwanie dla firm z branży logistycznej. Jednak świadomość, jak intensywny jest ten okres, sprawia, że firmy z wyprzedzeniem przygotowują plan działania na ten trudny czas, tak aby każda osoba otrzymała zamówiony produkt w odpowiednim czasie, a wszystkie procesy zachodzące w firmie przebiegały sprawnie i płynnie.