fbpx

Praca magazyniera — na czym polega?

Wraz z rozwojem branży e-commerce rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników magazynu. Czym dokładnie zajmuje się dzisiaj magazynier oraz jaka odpowiedzialność na nim ciąży? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Rozszerzenie zakresu obowiązków magazyniera

Praca na magazynie kojarzy nam się przede wszystkim z pracą fizyczną i jest to rzeczywiście prawda — przynajmniej w pojmowaniu tego stanowiska jeszcze 10 lat temu. Pracownik magazynu odpowiada według takiego punktu widzenia przede wszystkim za prawidłowe ułożenie oraz zabezpieczenie paczek, załadunek i rozładunek towarów, przygotowywanie wysyłek, a także obsługę urządzeń i maszyn magazynowych (ramp, bram, wózków widłowych). Jednak w ciągu ostatnich kilku lat zakres obowiązków magazyniera znacznie się poszerzył. Dzisiaj praca fizyczna nie jest głównym czynnikiem, z jakim mierzy się osoba pracująca na takim stanowisku. Do innych zajęć zaliczamy:

  1. Planowanie wykorzystania pomieszczenia magazynowego — w nowocześnie wyposażonych magazynach, za odpowiednie rozplanowanie miejsca odpowiedzialne są systemy magazynowe. Jednak droga od początku działalności firmy, zwłaszcza z branży e-commerce, do nowoczesnego magazynu jest długa i kręta, dlatego to na pracownikach magazynu na początku ciąży odpowiedzialność za odpowiednie planowanie.
  2. Kontrolowanie stanów magazynowych — rzetelna kontrola stanów magazynowych, przy wykorzystaniu dostępnych systemów pozwala na lepsze planowanie oraz organizowanie operacji, co przyczynia się do efektywniejszego realizowania zamówień klientów. Jest to bardzo ważne zadanie, które nie tylko odnosi się do zarządzania magazynem, ale również ma wpływ na całe przedsiębiorstwo.
  3. Aktywną współpracę z innymi działami firmy — magazyn jest miejscem, gdzie praca zespołowa to podstawa. Każda operacja jest powiązana z poprzednią, przez co świetna komunikacja i współpraca przyczyniają się do sprawnego wykonywania zadań, a co za tym idzie świadczenia usług na najwyższym poziomie.
  4. Uzupełnianie niezbędnej dokumentacji — prawidłowo wykonana dokumentacja magazynowa, pozwala na lepsze zarządzanie magazynem. Na pracownikach ciąży odpowiedzialność za rzetelne prowadzenie dokumentacji magazynowej.
  5. Nadzór nad terminowym załadunkiem i rozładunkiem frachtów — terminowość to karta przetargowa wielu firm, buduje dobry wizerunek firmy, pozwala na trwałe relacje z klientami oraz świadczy o profesjonalnym podejściu do klienta.
Praca magazyniera w LCL Logistic Zielona Góra

Ryzyko zawodowe i wyzwania dla magazynierów

Praca jako magazynier również wiąże się z wysokim ryzykiem zawodowym. Pracownik narażony jest na różnego rodzaju urazy, stres związany z odpowiedzialnością, problemy z układem oddechowym ze względu na unoszący się pył. To tylko kilka zagrożeń wynikających z podjęcia pracy na takim stanowisku. Z pewnością nie jest to lekka praca i potrzebne są pewne predyspozycje, aby takie zajęcie podjąć. Jednym z kluczowych aspektów jest sprawność fizyczna. Ponadto cechami, którymi powinien odznaczać się kandydat na takie stanowisko to zdecydowanie uczciwość oraz odpowiedzialność. Dodatkowym atutem przyszłego pracownika jest umiejętność zarządzania magazynem, wiedza z zakresu przeprowadzania inwentaryzacji i wypełniania dokumentacji magazynowej. Istotne są również uprawnienia na wózki widłowe, jednak wiele firm organizuje tego typu kursy, aby rozwijać umiejętności swoich pracowników.

Osoba zatrudniona na stanowisku magazyniera obarczona jest odpowiedzialnością nie tylko za towar, ale również powierzone narzędzia, maszyny czy specjalistyczną odzież roboczą. Kwestia odpowiedzialności, która ciąży na pracownikach regulowana jest przez Kodeks Pracy, Rozporządzenia Rady Ministrów oraz wewnątrzzakładowe regulaminy. Możemy wyróżnić odpowiedzialność materialną na zasadach ogólnych oraz odpowiedzialność za mienie powierzone. Jednym z kluczowych działań magazyniera jest dbanie o powierzony mu towar, w przypadku zaniechania obowiązków, niedopatrzenia, które przyczyniły się do wyrządzenia szkody pracodawcy, to pracownik lub pracownicy ponoszą za to odpowiedzialność.

Praca magazyniera w LCL Logistic Zielona Góra

Branża e-commerce cały czas prężnie się rozwija, przez co zapotrzebowanie na wykwalifikowany i świadomy personel jest coraz większe. Zachęcamy do składania aplikacji na stanowisko Magazynier w naszej firmie https://lcl-logistic.com/kariera/