fbpx

Elastyczność – czy to kluczowa cecha firm logistycznych?

W logistyce szczególnie istotnym elementem jest elastyczność, która pozwala na wprowadzanie zmian w oferowanych usługach, tak by wykorzystywać szanse pojawiające się w otoczeniu przedsiębiorstwa oraz odpowiadać na indywidualne potrzeby klientów.

Co kryje się pod terminem elastyczność?

Na wstępie warto wyjaśnić, co kryje się pod terminem “elastyczność”. Zdecydowanie jest to umiejętność dostosowywania się do zmian zachodzących wewnątrz przedsiębiorstwa oraz otoczeniu firmy. Dlaczego ta cecha jest tak istotna z punktu widzenia firmy logistycznej? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule. 

Dlaczego elastyczność jest tak istotna w przypadku firm logistycznych?

Po pierwsze ma wpływ na szybkie rozwiązywanie problemów. Indywidualne podejście do każdego klienta i wykonywanych dla niego zleceń pozwala na sprawne i jakościowe wykonanie usługi oraz reagowanie na pojawiające się problemy. Dzięki temu budujemy trwałe i silne relacje z klientami, co pozwala na nawiązanie wieloletniej współpracy. 

Zdecydowanie elastyczność przekłada się na indywidualne podejście do klienta. Każdy klient ma inne cele, oczekiwania oraz wymagania względem usług, z których korzysta. Indywidualne podejście pozwala na dostosowanie oferty wedle potrzeb oraz preferencji klienta, biorąc pod uwagę możliwości, jakimi dysponuje przedsiębiorstwo.

Ważnym elementem jest optymalizacja procesów zachodzących w firmie. W tej kwestii na ratunek przychodzi między innymi system WMS, o którym możecie więcej przeczytać w jednym z poprzednich wpisów. Wdrożenie elementów automatyzacji w procesy zachodzące na magazynie pozwala na szybką reakcję dotyczącą zmiennego zapotrzebowania na dany towar. Dodatkowo wdrażane systemy pozwalają na kontrolowanie produktów, które znajdują się na stanie, dzięki czemu pojawia się możliwość efektywnego zarządzania zapasami. Korzystając z systemów zarządzania, mamy dostęp do wielu danych, dzięki którym jesteśmy w stanie zidentyfikować np. nieefektywne operacje zachodzące w firmie oraz zaplanować działania mające na celu ich wyeliminowanie.

Elastyczność wiąże się z ciągłą obserwacją otoczenia i szukania możliwości rozwoju. Poprzez analizowanie rynku oraz zmian na nim zachodzących, firma ma możliwość zidentyfikowania pojawiających się szans oraz wdrożenie odpowiednich działań, aby je wykorzystać, co z pewnością przełoży się na konkurencyjność firmy.

Elastyczność jako kluczowa cecha sukcesu

Podsumowując, dostosowywanie się do zmieniających warunków buduje silną pozycję przedsiębiorstwa. Aktualnie bardzo trudno stworzyć plan działania na lata, ponieważ ciężko jest przewidzieć jakie zmiany będą zachodziły na rynku. Elastyczność przedsiębiorstwa pozwala na ograniczenie negatywnych skutków zachodzących zmian. Firmy z branży logistycznej nie mogą stać w miejscu, szukanie nowych rozwiązań oraz wdrażanie nowych technologii z pewnością wpłynie na jakość oferowanych usług, a co za tym idzie na trwałe relacje z klientami, które aktualnie są na wagę złota.