Nie trzeba mieć nic wspólnego z branżą logistyczną, by mieć wyobrażenie na temat tego, jak wygląda wózek widłowy. Każdy z nas miał okazję widzieć ten pojazd, czy to na żywo, czy na zdjęciu bądź materiale filmowym.
Wózek jezdniowy (popularnie nazywany widłowym bądź po prostu widlakiem) to pojazd mechaniczny kołowy, napędzany zazwyczaj silnikiem spalinowym (diesel, benzyna bądź gaz) lub elektrycznym. Stosuje się go przede wszystkim do prac załadunkowych, rozładunkowych i transportu — swoje zastosowanie znajduje więc głównie w centrach logistycznych oraz magazynach, ale także na kolei, w stoczniach, zakładach przetwórstwa, placach budowy. Jest to specjalistyczny pojazd, który podlega kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. By móc obsługiwać taki pojazd, należy zdobyć uprawnienia odpowiednie dla danego typu wózka, co nie dotyczy jedynie wózka paletowego ręcznego.
Rewolucja przemysłowa w Europie, Japonii oraz USA na przełomie XVIII i XIX wieku stanowi początek historii wózka widłowego. Począwszy od dwukołowego wózka ręcznego, przenośnej windy do transportu materiałów na krótkie odległości, podnośników i wciągarek, ze sprzętu tego wyewoluowały maszyny, które znamy w ich współczesnej formie. Do roku 1904 opracowano podstawy obrotowe wózków. Podłączenie do nich akumulatora nastąpiło w roku 1906, natomiast trzy lata później powstał pierwszy wózek wykonany w całości ze stali. Nikogo nie należy przekonywać, że bez tego ciężkiego sprzętu praca w magazynach byłaby o wiele mniej wydajna, a niektóre jej aspekty stałyby się po prostu niewykonalne. Historia często pokazuje, iż to toczące się wojny działają mobilizująco na rozwój niektórych branż, tak też było w przypadku rozwoju różnych typów wózków widłowych: niedobór siły roboczej sprawił, iż skupiono się na skonstruowaniu maszyn mogących zastąpić ludzi bądź sprawiać, że nakład pracy jednego człowieka, przy użyciu maszyny, będzie maksymalnie wydajny. Zmiany, którym ulegały wózki przez dziesięciolecia, sprawiły, iż obecnie maszyny te są w stanie zarówno unosić bardzo wysoko ładunki, jak i przechylać je.
Normy bezpieczeństwa również przeszły swoją rewolucję, równolegle do samego rozwoju wózków. Dziś standardy bezpieczeństwa oraz ergonomia to kluczowe kwestie przy wdrażaniu produkcji nowych modeli.
Współczesne wózki widłowe służą do wykonywania różnych czynności oraz różnią się od siebie znacząco poszczególnymi funkcjami. Przyjęto kilka ich podziałów: ze względu na rodzaj zasilania i napędu oraz ze względu na funkcjonalność i zastosowanie.
Ze względu na rodzaj napędu wyróżniamy wózki spalinowe, gazowe oraz elektryczne. Wózki mogą być sterowane podestowo, zdalnie za pomocą pilota bądź podobnie jak w przypadku samochodów, przez pracownika posiadającego odpowiednie uprawnienia do kierowania pojazdem. Natomiast podział wózków ze względu na funkcje wygląda następująco:
- wózki boczne;
- wózki podnośnikowe;
- wózki terenowe;
- wózki skrętne;
- wózki wysokiego składowania;
- wózki systemowe;
- wózki podwieszane;
- wózki wielokierunkowe;
- wózki kontenerowe;
- wózki anty-wybuchowe.
Kolejny przyjęty podział wózków widłowych wskazuje na ich podział załadowczy i transportowy. Pod tym względem wyróżnia się wózki:
- naładowne;
- unoszące;
- podnośnikowe;
- boczne;
- kontenerowe, do transportu ładunków o dużej masie;
- antywybuchowe, przeznaczone do fabryk i magazynów z materiałami łatwopalnymi;
- skrętne, idealne w przypadku pracy w magazynach z wąskimi, krętymi korytarzami;
- wielokierunkowe, o podobnym zastosowaniu jak skrętny wózek widłowy;
- podwieszane, które są niewielkich rozmiarów, co daje możliwość przewozu ich wraz z ładunkiem;
- systemowe — wygodne i funkcjonalne, można na nich pracować zarówno w ciasnych magazynach sklepowych, w halach produkcyjnych, jak i na zewnątrz podczas przeładunku i rozładunku towaru;
- ciągnikowe;
- specjalne.
Oczywiście nie każdy model i rodzaj wózka znajdzie zastosowanie w każdym przedsiębiorstwie czy magazynie. Podczas kompletowania sprzętu, dobór odpowiednich wózków jest kluczowy — od tego w dużej mierze zależy zarówno efektywność, jak i komfort pracy załogi. Wózki muszą zostać dopasowane nie tylko do rodzaju towarów, które będą przewoziły, ale także do regałów oraz do metrażu powierzchni magazynowej.
W LCL Logistic pracujemy przy pomocy wózków paletowych ręcznych, podnośnikowych widłowych, wózków wysokiego składowania, systemowych oraz czołowych wózków widłowych.
Za pomocą paletowych wózków ręcznych przewozi się towary umieszczone na paletach. To konstrukcja wykonana z wysokiej jakości stali, dostosowana do wszystkich standardowych wymiarów palet. Różnią się między sobą nośnością oraz wyposażeniem dodatkowym; są najczęściej spotykanym rodzajem wózka we wszelkich rodzajach magazynów oraz przedsiębiorstw.
Z kolei wózek podnośnikowy widłowy to urządzenie służące zarówno do pobierania towaru umieszczonego na paletach, podnoszenia go i opuszczania, jak i przewożenia. Widły wózka przemieszczają się po maszcie na odpowiednią wysokość, umożliwiając sięganie do wyższych półek, na których składowany jest towar. W magazynach LCL Logistic pracujemy na tego typu wózkach firmy Jungheinrich (modele ERD 220, ERC 216i oraz ERE225). Większość naszych wózków posiada zasilanie akumulatorowe.
Wózki wysokiego składowania to elektryczne pojazdy pracujące na większych wysokościach, za ich pomocą operator jest w stanie sięgnąć najwyższych półek regału, co jednak wiąże się również z możliwością mniejszego udźwigu, by zachować maksymalną stabilność podczas manewrów. W magazynach LCL Logistic wykorzystujemy tego rodzaju pojazdy firmy Jungheinrich (modele ETV/ M 318 i 320), posiadające teleskopowe widły oraz przednią kamerkę zamontowaną na pojeździe.
Wózki systemowe firmy Jungheinrich (model EKX 516) to kolejny nowoczesny, cenny nabytek naszej firmy, obsługujący powierzchnie magazynowe LCL Logistic. Posiadają obrotową karetkę wideł, akumulator litowo — jonowy jako zasilanie, opatentowane tłumienie drgań, sterowanie RFID oraz szereg inteligentnych systemów wspomagających. Praca operatora może się odbywać w pozycji siedzącej bądź stojącej.
Czołowe wózki widłowe (w magazynach LCL Logistic modele EFG 213 i EFGS 30 firmy Jungheinrich) to zwrotne i niezawodne pojazdy mogące pracować zarówno w magazynie, jak i na zewnątrz. Maszt umieszczony jest z przodu wózka, idealnie sprawdzają się one przy załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych; posiadają akumulator litowo — jonowy.
Wszystkie wózki widłowe (poza ręcznymi) w naszej firmie posiadają system kontroli dostępu. Uruchamianie ich odbywa się nie za pomocą kluczyka, lecz indywidualnej karty dostępu, co sprawia, że przełożony w każdym momencie może sprawdzić, kto używał danego sprzętu w konkretnym czasie.
Dachy magazynów LCL Logistic mieszczą szereg paneli fotowoltaicznych. Energia pozyskiwana z tych paneli wykorzystywana jest do zasilania wózków widłowych, które w większości posiadają baterie litowo — jonowe. Jest to nie tylko sposób na zmniejszenie kosztów eksploatacji sprzętu, ale również wyraz troski o ochronę środowiska naturalnego naszej planety.
O tym, że żaden duży magazyn logistyczny nie jest w stanie funkcjonować bez możliwości wykorzystywania wózków widłowych, nie należy nikogo przekonywać. Jest to tak podstawowe narzędzie pracy, jak sama paleta. Producenci wózków wciąż wprowadzają kolejne innowacje i zmiany w odpowiedzi na rosnące potrzeby swoich klientów — wszystko z myślą o jak najbardziej efektywnej pracy magazynu. Wózki różnią się między sobą znacząco zarówno gabarytami, jak i udogodnieniami dostosowanymi do specyfiki warunków pracy, co sprawia, że każdy przedsiębiorca znajdzie z pewnością sprzęt, który spełni jego oczekiwania.