W obrębie każdej branży funkcjonuje fachowa terminologia pojęć z tą branżą związana. Bywa, iż niektóre terminy trafiają do powszechnego obiegu i każdy z nas posługuje się nimi mniej lub bardziej precyzyjnie, z mniejszym lub większym zrozumieniem tematu. Lubimy posługiwać się zasłyszanymi nowymi zwrotami, każdy z nas posiada dość powierzchowną wiedzę z zakresu wielu specjalizacji i powierzchowność tej wiedzy bynajmniej nie stanowi ujmy — nie sposób być specjalistą od wszystkiego, musielibyśmy mieć kilka żyć, by zdążyć zagłębić się w wiele dziedzin równocześnie… ponoć koty tych żyć mają kilka, a i one nie wydają się być specjalistami w wielu tematach.
Jednakże odkładając na bok żarty z kotów oraz dywagacje odnośnie sensu posiadania wiedzy w dziedzinach zarezerwowanych dla specjalistów z danej branży, chcemy Wam nieco przybliżyć definicje usług, które oferuje branża, zwłaszcza tych, które znajdują się w ofercie naszej firmy LCL Logistic. Informacje te możecie znaleźć również w treści strony internetowej, jednak tu są zebrane w jedno miejsce i przedstawione w przysłowiowej pigułce.
Co to jest magazyn?
Co to jest magazyn? Taka duża hala, w której się magazynuje. A co to oznacza, że się magazynuje? No… to oznacza, że się przechowuje produkty na jakichś półkach w magazynie. W tym miejscu zazwyczaj kończy się wiedza przeciętnego człowieka w temacie usług logistycznych.
Owszem, magazyny komercyjne to zazwyczaj po prostu różnych gabarytów hale, w których klienci mogę przechowywać swoje produkty. Pomieszczenia te muszą spełniać szereg wymogów sanitarnych oraz BHP, posiadać określoną temperaturę, być regularnie poddawane deratyzacji i dezynsekcji a zatrudnieni pracownicy zobowiązani są do przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
Jednak obsługa magazynu nie kończy się na przyjęciu od klienta towaru i późniejszym wydaniu go. LCL Logistic jest przykładem firmy świadczącej pełen zakres usług logistycznych, takich jak konsolidacja czy fulfillment.
I właśnie znaczenie tych pojęć, definicje oferowanych przez nas usług, chcielibyśmy Wam przybliżyć.
Outsourcing usług logistycznych
Coraz większa ilość przedsiębiorców decyduje się na wydzielenie ze struktury swojej firmy realizację niektórych zadań, powierzając je podmiotom zewnętrznym. Metoda ta posiada swoją nazwę — jest to outsourcing — i może dotyczyć wielu obszarów działania, takich jak informatyka, obsługa w terenie, usługi marketingowe czy ochrona fizyczna.
W przypadku powierzenia zadań z zakresu magazynowania i obsługi magazynu zewnętrznej firmie, mówimy o logistyce kontraktowej. Jest to po prostu usługa logistyczna, do której poza samym przechowywaniem towarów, przypisuje się szereg operacji prowadzonych na powierzchni danego magazynu. Przedsiębiorca decydujący się na tego typu współpracę, nie musi ponosić kosztów inwestycji we własny magazyn ani zatrudniać pracowników. W zakres logistyki kontraktowej może wchodzić wiele usług, w zależności od potrzeb klienta oraz oferty danej firmy logistycznej.
Zakres usług, a raczej ich definicje to nasze kolejne pojęcia wymagające wyjaśnienia.
Paletyzacja, komisjonowanie i konfekcjonowanie
Towar w magazynie przechowywany jest według ścisłych wytycznych, zazwyczaj układa się go na paletach przemysłowych różnych gabarytów. Paletyzacja to nic innego jak układanie towaru detalicznego w określonym porządku na palecie. Klient może dostarczyć towar „luzem”, przywożąc go w samochodzie lub dostarczając w kontenerze, pracownicy magazynu zajmą się odpowiednim ułożeniem go.
Z kolei odpowiednie ułożenie większych ładunków, rozdzielenie je na poszczególne towary czy opakowania i zestawienie na jednej palecie zgodnie z zamówieniami klientów nazywamy komisjonowaniem.
Powyższe pojęcie często jest mylone z kolejnym, które chcemy Wam tu przybliżyć — z konfekcjonowaniem. Polega ono na odpowiednim przygotowaniu produktów do wysyłki, czyli na zapakowaniu ich. Towar jest dzielony na partie oraz pakowany, tworząc gotowe do przetransportowania zestawy.
Na czym polega konsolidacja?
Konsolidacja przesyłek jest świetnym sposobem na obniżenie kosztów transportu, zwłaszcza tego na dużą odległość, mającego się odbywać w kontenerach. W takiej sytuacji towar niepełnokontenerowy jest łączony z towarem innego klienta, który ma ten sam bądź przybliżony punkt docelowy. Konsolidacja to proces łączenia tych mniejszych przesyłek tak, by móc je przetransportować łącznie i obniżyć koszty. Tutaj wyraźnie zaznacza się korzyść dla przedsiębiorcy korzystającego z usług firmy logistycznej — bez niej nie miałby możliwości dokonania konsolidacji swoich przesyłek, obniżając koszt ich transportu.
Z pojęciem tym nierozerwalnie się wiąże termin dekonsolidacji, czyli podzielenie towaru z powrotem na mniejsze przesyłki, by odpowiednio dostarczyć je do dalszych bądź docelowych odbiorców.
Czym jest Fulfillment?
W tym miejscu należałoby wprowadzić pojęcie fulfillmentu. To najpełniejszy model obsługi logistycznej, gdzie firma logistyczna realizuje cały proces zamówienia, od złożenia zapytania w punkcie sprzedaży, aż do momentu dostarczenia produktu do klienta. Jednocześnie, na życzenie klienta, proces ten może być obsługiwany jedynie w wyznaczonej części. Jest to atrakcyjna opcja dla właścicieli sklepów internetowych, którzy nie muszą martwić się o magazynowanie oraz wysyłkę i mogą skupić na samej sprzedaży. Fulfilment to usługa stworzona z myślą o branży e-commerce.
Logistyka, transport i spedycja
Z działalnością logistyczną, nierozerwalnie związane jest pojęcie spedycji. Spedycja jest działalnością, która polega na organizowaniu transportu towaru. W jej zakres wchodzi szereg czynności takich jak dopasowanie odpowiedniego środka transportu, doradztwo oraz rozładunek towarów w miejscu docelowym.
Transport z kolei, według definicji, to po prostu zespół czynności polegający na przemieszczeniu się ludzi bądź/oraz towarów przy użyciu pojazdów takich jak samochód, statek, samolot czy kolej.
Jak więc widzicie, te trzy pojęcia — logistyka, transport i spedycja — będą ze sobą nierozerwalnie połączone, branże te funkcjonują w ścisłej symbiozie, a firma logistyczna nie może się obejść bez współpracy z firmą transportową oraz spedycyjną. Idealnie, jeśli w jednej lokalizacji znaleźć możemy podmiot bądź podmioty działające we wszystkich z tych branż. Jest tak w przypadku naszej firmy logistycznej oraz jej siostrzanej spółki — LCL Spedition, która dysponuje własną flotą pojazdów ciężarowych oraz świadczy usługi spedycyjne i transportowe.
Oczywiście, jeśli by się zagłębić w powyższe zagadnienia oraz wprowadzić kolejne istotne, o których tutaj nie wspomnieliśmy, powstałoby kilkutomowe, tłuste opracowanie. Niemniej, mamy nadzieję, iż podstawowe pojęcia związane z branżą logistyczną i spedycyjną zostały Wam przybliżone i od teraz będziecie mogli z większą pewnością siebie uczestniczyć w rozmowach z osobami związanymi z wymienionymi wyżej branżami.