Polska jest jednym z najbardziej aktywnych rynków logistycznych. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce, na koniec 2021 r. wyniosły ponad 25 mln mkw. Jaki wpływ na branżę TSL ma aktualny kryzys?
Nasz kraj jest atrakcyjny dla inwestorów, zwłaszcza zachodnia jego część. Czynniki, które wpływają na atrakcyjność danego sektora, to głównie aspekty związane z zasobami ludzkimi, układem drogowym czy też infrastrukturą. Branża TSL, jest jedną z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Jednak Polska, tak jak wiele państw Europy, od pewnego czasu zmaga się z kryzysem, który na przestrzeni następnych kilku miesięcy będzie się nasilał.
Konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą, rosnąca inflacja, wysokie ceny paliwa oraz ciągłe zmiany w przepisach prawa, stawiają branżę TSL w bardzo trudnym położeniu. Dodatkowym problemem jest deficyt kierowców, który przekłada się na opóźnienia dostaw. Zatłoczenie portów, widoczne jest w wielu miejscach na świecie, przez co firmy logistyczne stoją przed nie lada wyzwaniem. Kłopoty związane z transportem towaru z Azji do Europy, obarczone są brakiem ludzi do pracy, ale jest to również skutek wcześniejszych problemów związanych z utraceniem płynności w łańcuchach dostaw.
Kolejnym aspektem, który przyczynia się do narastających problemów, są sankcje nakładane w związku z wojną na Ukrainie. Sankcje te zmuszają przedsiębiorców do poszukiwania nowych tras i możliwości dostaw, co wiąże się w większości przypadków z wysokimi kosztami oraz kolejnymi opóźnieniami. Poszukiwanie alternatywnych rodzajów transportu, związane jest także ze wzrastającymi cenami transportu morskiego, który może przyczynić się do spadku popytu, ponieważ wiele firm, w dobie inflacji poszukuje szans na oszczędności.
Brak płynności w łańcuchach dostaw, wiąże się z brakiem surowców, półproduktów czy komponentów. Kilkudziesięciodniowe opóźnienia, wprawiają w kłopoty finansowe wiele przedsiębiorstw, które nie zdążyły jeszcze otrząsnąć się po problemach spowodowanych pandemią. Jednak niepodważalny fakt jest taki, że firmy, które będą w stanie zaspokajać potrzeby rynku, mając swój produkt dostępny od ręki, mogą zbudować przewagę i zostawić w tyle konkurencję. W długiej perspektywie decyzja o utrzymaniu wysokich stanów magazynowych nawet w trakcie kryzysu wpłynie korzystnie na finanse i pozycję firmy w branży.